Oblicza prawa
Prawo dla laika może kojarzyć się z czym skomplikowanym i nie jasnym. Sam podział na gałęzie prawa może co niektórych przyprawić o mętlik. I dlatego nasza kancelaria służy pomocą i radą w każdej z aspektów prawnych. Zapraszamy do kontaktu.
Podziałów prawa na gałęzie przez uwzględnienie metody regulacji.
- Prawo wewnętrzne
- Prawo konstytucyjne
- Prawo cywilne reguluje relacje między podmiotami prawa w relacji poziomej, czyli żaden z podmiotów pozostających w stosunku prawnym nie jest władny narzucić swojej woli drugiej stronie. (cywilnoprawna metoda regulacji).
- Prawo pracy reguluje stosunki między pracodawcą a pracownikiem, a także organizacjami pracowników (związki zawodowe) metodą w zasadzie cywilnoprawną, jednak z dużym zakresem norm semiimperatywnych służących wyznaczeniu minimalnego poziomu ochrony pracownika.
- Prawo karne jest zbiorem norm mających na celu eliminację zachowań aspołecznych najcięższej wagi poprzez zastosowanie sankcji kary. (karnoprawna metoda regulacji).
- Prawo administracyjne reguluje relacje między podmiotami w stosunku pionowym, tj. wówczas gdy jeden z podmiotów może władczo kształtować sytuację prawną drugiego podmiotu. (administracyjnoprawna metoda regulacji).
- Prawo rodzinne i opiekuńcze
- Prawo finansowe
- Prawo międzynarodowe
Podział ze względu na przedmiot regulacji
Podziału prawa na gałęzie można także dokonać w płaszczyźnie przedmiotu regulacji danego zespołu norm. Jako przykładowe gałęzie wedle tego kryterium można wymienić:
- prawo autorskie
- prawo bankowe
- prawo budowlane
- prawo celne
- prawo człowieka
- prawo dziecka
- prawo energetyczne
- prawo kanoniczne
- prawo konstytucyjne
- prawo konfliktów zbrojnych
- prawo lotnicze
- prawo medyczne
- prawo międzynarodowe
- prawo naukowe
- prawo o ruchu drogowym
- prawo ochrony środowiska
- prawo podatkowe
- prawo rolne
- prawo zwierząt
- prawo upadłościowe
- itp.
(źródło:http://pl.wikipedia.org/wiki/Prawo)